0
hubble

Adını çığır açan gökbilimci Edwin Hubble'ın onuruna verilen Hubble Uzay Teleskobu, uzay mekiği Discovery tarafından 1990'da fırlatılıp konuşlandırılmasından bu yana astronomide devrim yaratan büyük, uzay tabanlı bir gözlemevidir. Yağmur bulutlarının, ışık kirliliğinin ve atmosferik Hubble, evrenin kristal berraklığında bir görüntüsüne sahiptir. Bilim adamları, güneş sistemimizdeki gezegenlerin yanı sıra şimdiye kadar görülen en uzak yıldız ve galaksilerden bazılarını gözlemlemek için Hubble'ı kullandılar.

Hubble'ın yetenekleri, 30 yılı aşkın faaliyetinde son derece büyüdü. Bunun nedeni, beş astronot servis görevi boyunca teleskopa yeni, son teknoloji bilimsel araçların eklenmesidir. Eskiyen parçaları değiştirerek ve yükselterek, bu servis görevleri teleskopun ömrünü büyük ölçüde uzattı.

Teleskopların algılayabilecekleri belirli bir ışık aralığı vardır. Hubble'ın etki alanı, ultraviyoleden görünür (gözlerimizin gördüğü) ve yakın kızılötesine kadar uzanır. Bu aralık, Hubble'ın dünyanın dört bir yanındaki insanlara ilham veren ve evren anlayışımızı değiştiren yıldızların, galaksilerin ve diğer astronomik nesnelerin çarpıcı görüntülerini sunmasına izin verdi.

Hubble, ömrü boyunca 1,4 milyondan fazla gözlem yaptı. Keşifleri hakkında 18.000'den fazla hakemli bilim makalesi yayınlandı ve her güncel astronomi ders kitabı, gözlemevinin katkılarını içeriyor. Teleskop, güneş sistemimizde süzülen yıldızlararası nesneleri takip etti, bir kuyruklu yıldızın Jüpiter ile çarpışmasını izledi ve Plüton'un etrafındaki uyduları keşfetti. Samanyolu boyunca bir gün tam teşekküllü gezegen sistemleri haline gelebilecek tozlu diskler ve yıldız doğumevleri buldu ve diğer yıldızların yörüngesindeki gezegenlerin atmosferlerini inceledi. Hubble, evrenimizin uzak geçmişine, Dünya'dan 13.4 milyar ışıkyılı uzaklıktaki yerlere baktı, birleşen galaksileri yakaladı, derinliklerinde gizlenen süper kütleli kara delikleri araştırdı.

30 yılı aşkın faaliyeti boyunca Hubble, insanlığın hayal gücünü yakalayan ve kozmos hakkındaki bilgimizi derinleştiren gözlemler yaptı. Önümüzdeki yıllarda da bu şekilde devam edecek.

©nasa

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş o zaman!

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Mizah
Özel mizah yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı