0
gilly jFqUJacYIsw unsplash

Kuzeyin Paris'i olarak anılan Riga, Letonya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Riga Körfezi kıyısındaki şehir, ülkenin kuzeyinde, orta bölümde yer almaktadır.

Bir ticari merkez olarak uzun bir tarihe sahip olan Riga, Baltık Devletleri'nin en kozmopolitan şehridir. Öyle ki bu yansımalar binalarda, cadde ve meydanlarda açıkça görülmektedir. Dutch Rönesans binaları ve Ortaçağ ambarlarıyla "Old Town", şehre ayrı bir hava katmaktadır. Etkileyici Art Nouveau binaları, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. 

Yüzyıllardır Riga, şehir duvarlarıyla beraber Daugava nehrinin sağ tarafında yer almaktadır. Bugün "Old Town" olarak bilinen bu bölge şehrin ilk yerleşim yeridir. Taş Köprü (Akments tilts), Brivibas Sokağı ve Özgürlük Anıtı gibi yapılara öncülük eden Kalku Caddesi karmaşık pitoresk sokakların ve meydanların ana rotasıdır. 19. yüzyılın ortalarında şehir duvarları kaldırıldığında, bulvarlar ve parklar bir halkanın içinde gelişmiştir. Ana tren ve otobüs istasyonu bu halkanın güneydoğu kenarında konumlanmaktadır. Şehrin kuzeyi 19. ve 20. yüzyılın başlarına dek şehrin merkezi olarak kabul edilmiştir.

Şehrin başlıca gelir kaynakları arasında turizmden sonra Baltık Devletleri'nin ekonomi merkezi olması vardır. Ekonomi ahşap ürünler, gıda, lojistik ve teknoloji üzerine gelişmiştir.

Atlas Okyanusu'ndan gelen hava kütlesi sebebiyle soğuk iklim kuşağında yer alan şehirde karasal iklim hakimdir. Bahar aylarının çok kısa, kış mevsiminin ise oldukça uzun sürdüğü Riga'yı ziyaret etmek için en uygun dönem yaz aylarıdır.

Riga'da Gezilecek Yerler

Riga, dünyanın en huzur verici şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Kenti ikiye bölen Daugava Nehri, Riga'ya mistik bir hava verir. Her iki kıyı boyunca akıp giden nehir hızır verici bir özelliğe sahiptir. Kenti keşfetmeye nehir kenarında yapılacak güzel bir yürüyüş ile başlayabilirsiniz.

Kentte yer alan tarihi yapılar tüm estetiği ile hayranlık uyandırıyor. Öyle ki Aziz Peter Kilisesi, Riga Kalesi, Özgürlük Anıtı ya da Art Nouveau tarzındaki evler sanata olan tutkunuzu yeniden heyecanlandırmayı bekliyor.

©via.gezimanya

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş o zaman!

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Mizah
Özel mizah yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı