0
mars 2051748 1280

Kızıl gezegen olarak bilinen Mars güneşten itibaren dördüncü gezegen olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Dünya’dan çıplak gözle en rahat görülebilen gezegenlerden biridir. 

Mars özellikle dünyaya benzeyen yapısıyla bir adım öne çıkıyor. İnce bir atmosferi bulunan kızıl gezegen; kutup, çöl ve vadileri ile beraber oldukça büyük bir benzerlik gösteriyor. Aynı zamanda beraber dönme periyodu da yine dünya ile benzerdir. 2 adet uydusu bulunan Mars Dünya’ya en yakın gezegen olarak da öne çıkmaktadır.

nicolas lobos NR tXTuyTak unsplash

Özellikle Dünya hariç güneş sistemi içerisinde sıvı su bulunması ile yaşam olabileceği ihtimali en yüksek en önemli gezegendir. Üstelik günümüze kadar Mars'a gönderilmiş olan insansız keşif araçları gezegenin kutup bölgelerinde buzullara rastlamış durumda. Bu nedenle sürekli takip edilen ve insanlı şekilde ulaşabilmek için hedef alınan bir gezegendir.

Mars bir gününü yaklaşık olarak dünya ile eşdeğer sürede tamamlamaktadır. Dünya bir günü 24 saatte tamamlarken Mars ise bir günü 24 saat 40 dakika içerisinde tamamlamaktadır. Bundan dolayı Eğer bir gün Mars'a ayak basarsak gece ve gündüz süresi bakımından pek yabancılık çekmeyeceğiz. Konum açısından farklılık gösterdiği için Mars'ın Güneş etrafında dönme süresi 686 dünya gününe eşittir. Yani bu durum dünyanın iki katı kadar süre içerisinde gerçekleşiyor. Bu doğrultuda Mars'ın güneş çevresinde dönmesi ile dünyaya göre mevsimleri 2 kat daha uzun süre yaşamaktadır.

space 1982212 1280

Tabii diğer yandan Mars günümüzde ölümcül bir gezegen olarak öne çıkar. Çünkü sıcaklığı çok düşüktür ve yaklaşık olarak - 87 °C ye kadar düşmektedir. Yani gezegenin her tarafı Antartika gibidir ve °C derecenin üstüne çıkması nadir olarak gerçekleşir. Aynı zamanda dünyadaki gibi bir atmosfere sahip değildir. Hatta atmosfer kalınlığının dünya atmosferine göre %1’inin altında olduğunu söylemek mümkün. Aynı zamanda Mars'ın atmosferi yaklaşık %96 kadarı ile karbondioksitten oluşur. Bu da demek oluyor ki herhangi bir kıyafet olmadan Marsta dolaşmak mümkün değil. Yerçekimi ise dünyanın yaklaşık olarak %37’si kadar ölçülmüş durumda. Yani dünyada 1 metre kadar zıplamak ile beraber Mars'ta bu enerji üzerinden 3 metre kadar zıplanabilir.


İşte NASA Uzay Aracı Perseverance'nin çektiği en yeni görüntüler..

Perseverance Mars'ta geziniyor

Bu görüntü, 4 Mart 2021'de NASA'nın Perseverance gezgininin Mars'taki ilk sürüşü sırasında çekildi. Perseverance, 18 Şubat 2021'de indi ve ekip, inişten sonra yüzey operasyonlarına hazırlanmak için gezgini kontrol ettiğinden bu yana haftalar geçti. Bu görüntü, gezginin Navigasyon Kameraları tarafından çekilmiştir.

Perseverance'ın Ingenuity ile özçekimi

NASA’nın Perseverance Mars gezgini, 6 Nisan 2021’de çekilen bu görüntüde, gezginin yaklaşık 3,9 metre uzağında görülen Ingenuity helikopteriyle bir özçekim yaptı.


Daha fazlası için: mars.nasa

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş o zaman!

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Mizah
Özel mizah yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı