0
climate change 2254711 1280

Dünyanın alt atmosferi, insan kaynaklı sera gazı emisyonlarının bir sonucu olarak daha sıcak ve nemli hale geliyor. Bu durum, fırtınalar ve belirli aşırı hava olayları için daha fazla enerji potansiyeli veriyor. Teorik beklentilerle tutarlı olarak, sıcak hava dalgaları ve aşırı sıcak günler gibi sıcaklıkla en yakından ilgili olay türlerinin olasılığı artıyor. Şiddetli yağış ve kar yağışı olayları (sel riskini artıran) da genel olarak daha sık hale geliyor.

Dünya'nın iklimi ısındıkça, dünya çapında daha sık ve daha yoğun hava olayları gözlemlenmeye başlandı. Bilim adamları, aynı bölgede daha önce meydana gelen benzer hava olaylarının %90 veya %95'inden farklıysa, bu hava olaylarını tipik olarak "aşırı" olarak tanımlarlar. El Niño ve La Niña gibi doğal iklim değişkenliği modelleri de dahil olmak üzere, herhangi bir aşırı hava olayına birçok faktör katkıda bulunur ve herhangi bir aşırı olayı insan kaynaklı iklim değişikliğine bağlamayı zorlaştırır. Bununla birlikte, çalışmalar, ısınan iklimin bir olayı daha şiddetli veya daha olası hale getirip getirmediğini gösterebilir.

Isınan bir iklim, çok sıcak günler ve geceler olasılığını artırarak ısı dalgalarının yoğunluğuna katkıda bulunabilir. İklim ısınması ayrıca karadaki buharlaşmayı artırarak kuraklığı kötüleştirebilir ve orman yangınlarına daha yatkın koşullar ve daha uzun bir orman yangını mevsimi yaratabilir. Isınan bir atmosfer, havanın nem tutma kapasitesindeki artışlar yoluyla daha ağır yağış olayları (yağmur ve kar fırtınası) ile de ilişkilidir. El Niño olayları birçok tropikal ve subtropikal arazi bölgesinde kuraklığı desteklerken, La Niña olayları birçok yerde daha yağışlı koşulları teşvik eder. Bu kısa vadeli ve bölgesel farklılıkların, ısınan bir iklimde daha aşırı hale gelmesi beklenir.

Dünyanın daha sıcak ve nemli atmosferi ve daha sıcak okyanusları, en güçlü kasırgaların daha yoğun olmasını, daha fazla yağış üretmesini, yeni alanları etkilemesini ve muhtemelen daha büyük ve daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Bu, Kuzey Atlantik'teki mevcut gözlemsel kanıtlarla desteklenmektedir. Ek olarak, deniz seviyesinin yükselmesi, kıyı fırtınaları sırasında kıyıya itilen deniz suyunun miktarını arttırır, bu da fırtınalar tarafından üretilen daha fazla yağışla birlikte daha yıkıcı fırtına dalgalanmalarına ve taşkınlara neden olabilir. Küresel ısınma muhtemelen kasırgaları daha yoğun hale getirirken, her yıl kasırga sayısındaki değişiklik oldukça belirsizdir. Bu, devam eden bir araştırma konusu olmaya devam etmektedir.

Kasırga oluşturan kuvvetli gök gürültülü fırtınalar için elverişli olan bazı koşulların ısınmayla birlikte artması bekleniyor, ancak rüzgarların dikey ve yatay değişimlerindeki değişiklikler gibi kasırga oluşumunu etkileyen diğer faktörlerde belirsizlik var.


©royalsociety.org

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş o zaman!

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Mizah
Özel mizah yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı