0
Dünya Ekseni

Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya’dan bilim adamları, buzulların erimesinin ve gezegenin etrafındaki ağırlığın dağılımının Dünya’nın eksenini değiştirdiğini belirlediler. İklim değişikliği bunda rol oynadı.

Yeni bir çalışma, küresel ısınma nedeniyle buzulların erimesinin 1990’larda meydana gelen kutup değişiminin nedeni olduğunu gösterdi.

Bilim adamları, Kuzey ve Güney Kutuplarının konumunun durağan ve değişmez olmadığını açıkladılar. Dünyanın etrafında döndüğü ve gezegenin kütle olarak dengelendiği eksen, gezegende meydana gelen süreçlerden etkilenir. Örneğin, suyun Dünya yüzeyine nasıl dağıldığı, değişime yol açan faktörlerden biridir. Yeni araştırmaya göre, eriyen buzullar bu değişikliklere neden olacak kadar suyu yeniden dağıttı.

Çin Bilimler Akademisi Coğrafi Bilimler ve Doğal Kaynaklar Araştırma Enstitüsü'nde araştırma görevlisi Shanshan Deng, "Küresel ısınma sırasında hızlı buz erimesi, 1990'larda kutupsal kaymanın tersine dönmesinin en olası nedeniydi" dedi.

Çalışmaya dahil olmayan Zürih Üniversitesi'nden iklim uzmanı Vincent Humphrey, dünyanın bir eksende döndüğünü açıkladı. Gezegenin ağırlığı hareket ederse, dönme ekseni değiştiğinde, tepesi eğilmeye başlar. Aynı şey, ağırlık bir alandan diğerine hareket ettiğinde Dünya'da da olur.

Space X

Araştırmacılar, yerçekimini eski haline getirmek ve iklimi incelemek için ortak bir NASA-Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (GRACE) projesinden alınan verilere dayanarak, 2002'den beri kutupsal sürüklenmelerin nedenlerini belirleyebildiler. Uydularının uçuşları sırasında, çeşitli noktalarda yerçekimindeki dengesiz değişiklikleri ölçerek kütlenin gezegenin etrafındaki dağılımı hakkında bilgi topladılar.


© freenews.live

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş o zaman!

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Mizah
Özel mizah yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı