0
elektrikli arac

Saf elektrikli bir araç suya batırıldığında ne olur? Arabalarla ilgili mitler ve efsaneler söz konusu olduğunda her zaman şüpheci olan Motor MythBusters -Bisi Ezerioha, Faye Hadley ve Tory Belleci- elektrikli bir araba devreye girdiğinde tam olarak ne olduğunu öğrenecekler.

İçten yanmalı arabalar derin sulardan geçtiğinde kötü şeyler olabilir. Alçak monteli hava giriş portları, suyu doğrudan motor girişine emer, motoru havasız bırakır ve durdurur. Arabanın arkasında yerden yüksekte havada asılı duran egzoz borularının tıkanmasının da olumsuz etkileri var.

İçten Yanmalı Motorlar Su Dolduğunda Neden Çalışmaz?

İçten yanmalı bir motor suya batarsa, suyun doğrudan motor bloğuna akmasını engelleyen hiçbir şey yoktur.

Hava, tüm gazlar gibi sıkıştırılabilir ve içten yanmalı motorlar, çalışmak için bu fiziksel özelliğini kullanır. İçten yanmalı bir motor su gibi bir sıvı ile doldurulsaydı, sistem çalışmaz çünkü sıvılar sıkıştırılamaz. Hidrolik pompalar, sisteme güç sağlamak için gereken enerji miktarına kıyasla bu kadar çok iş yapabilirler. Ancak elektrik motorları, işlerini yapmak için gazların fiziksel özelliklerini kullanmazlar.

Elektrik Motorları Su Altında Çalışır Mı?

Bir elektrik motorunun yalnızca bir hareketli parçası vardır: elektronları tahrik mili etrafına sarılmış bir telden pompalayarak üretilen manyetik akım tarafından döndürülen dönen bir tahrik mili. Akım yoksa hareket de yoktur. Tahrik mili yuvarlaktır (çoğu durumda) ve yalnızca motor gövdesinin her iki ucundaki yataklarla temas halindedir, bu nedenle tahrik mili ile bobin arasındaki boş hacim suyla dolmuşsa, tahrik milinin dönmesini ne engelleyecek? Hiçbir şey, değil mi?

O kadar basit değil. Su elektriği iletir, özellikle doğada her yerde olduğu gibi çözünmüş tuzlar ve mineraller içerdiğinde. Köpekbalıkları ve diğer balıklar, kaslara ateş etmelerini söylerken sinirlerin ürettiği küçük elektrik sinyallerini algılayarak avlanır. Güçlü elektrik yükleri suda 50 feet'e kadar gidebilir, bu nedenle yağmurda (genel olarak, gerçekten) devrilen elektrik hatlarından uzak durmalısınız.


Elektrikli Arabaları Selde Sürmek Güvenli Mi?

İnsan vücudu elektrik akımından etkilenmez. Bakır tel gibi iletkenlerle karşılaştırıldığında yüksek elektrik empedansına sahibiz ve bu, bir elektrik çarpmasında birkaç volt alabileceğimiz anlamına gelir, ancak insanlar için tehlike voltajdan değil akımdan gelir. 

Kendini savunma şok tabancaları 50.000 volt aralığında çalışır, ancak yalnızca miliamper akımla (1 miliamper 0,001 amperdir) çalışır, bu nedenle canı acır ancak ölümcül olacak kadar akış yoktur. Ortalama bir elektrikli otomobilin yüksek voltaj sistemi, insanlar için ölümcül sınırları büyük ölçüde aşıyor. Ve Tory Belleci, Motor Mythbusters elektrikli arabasını 6 fit derinliğindeki bir su havuzunda sürmek için gönüllü oldu .

Elbette, otomobil üreticileri elektronik aksamları mümkün olduğu kadar dış etkenlerden koruyorlar, ancak bu koruma miktarı, test sırasında bir şeyler ters giderse birini ölümcül bir şoktan korumaya yetecek kadar mı? O zaman arabanın diğer elektroniğine ne olur? Bir aracın motoruna güç sağlayan yüksek voltajlı sistem, bilgi-eğlence ekranı veya iç aydınlatma gibi 12 voltla çalışan sistemlere kıyasla daha fazla. Suyun neden olduğu bir kısa devre tüm arabayı devre dışı bırakabilir. 

Motor MythBusters ve aracın bu düşüşten sağ çıkıp çıkmadığını öğrenmenin tek bir yolu var ve bu, kendi elektrikli arabanızı bir havuza sürmek değil. Lütfen Motor MythBusters'ın yaptığı hiçbir şeye kalkışmayın ; bu testler sırasında acil müdahale ekiplerinin hazır bulunduğu eğitimli profesyonellerdir. Ayrıca, MotorTrend Uygulamasına abone olmak ve Tory, Faye ve Bisi'nin eğlenceniz için kendilerini tehlikeye atmasını izlemek çok daha kolay.

via.motortrend.com

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş o zaman!

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Mizah
Özel mizah yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı