0
intelligent

Bu kötü alışkanlığınızdan vazgeçtiğinizde doğal duygusal zekanız parlayacak. Çoğu insan duygusal zekayı bir beceri, pratikle inşa edebileceği ve eğitebileceği bir şey olarak düşünür. Bu kısmen doğru olsa da, çoğumuzun özlediği duygusal zeka hakkında daha derin bir gerçek var.

 1. 1 Başkalarını Eleştirmek

  200.gif?cid=24fca87c687b8d846d6c301efd5f3b919ca92c9bdc2066ab&rid=200
  via

  Başkalarını eleştirmek, genellikle kendi güvensizliklerimizi hafifletmeyi amaçlayan bilinçsiz bir savunma mekanizmasıdır. Bazen hepimiz eleştirel davranıyoruz. Bu her zaman kötü bir şey olacak değildir. Çevremiz hakkında dikkatli ve eleştirel düşünmek hayati bir beceridir. Dünyada ve ilişkilerimizde nesnel bir şekilde gezinmemize yardımcı olur. 

  Ancak çok fazla eleştiri, özellikle başkalarını eleştirme alışkanlığı, nesnelliğin tersine yol açabilir. Bizi, özellikle kendimize, dar görüşlü ve kör yapabilir.

  Yararlı eleştiri, dünyayı daha iyi hale getirmekle ilgilidir. Yararsız eleştiri kendinizi daha iyi hissettirmektir. Bilmeden, başkalarını sürekli eleştiren insanlar gerçekten sadece kendi güvensizliklerini hafifletmeye çalışırlar.

 2. 2 Gelecek için Endişelenmek

  200.gif?cid=24fca87c84e1accf8bf8c66e1c23908ce5a9b78e7d8e80ce&rid=200
  via

  Gelecek hakkında endişe etmek, yaşamın temelde belirsiz doğası hakkında inkar etmek demektir. İnsan olarak düzen ve kesinlik isteriz ve iyi bir nedenden dolayı, Hayatlarını biraz daha az belirsiz hale getirmede daha iyi olan atalarımız muhtemelen yapmayanlardan daha uzun süre hayatta kaldılar. Belirsizliği azaltmak için biyolojik olarak motive olduk. 

  Ancak belirsizliği azaltmak için makul adımlar atmak ve bu kadar dehşete düşmek arasında kendimizi tamamen ortadan kaldırabileceğimize inanmak için kandırmak arasında büyük bir fark var. Kronik endişelerin yaptığı da bu. Belirsizlikten o kadar korkuyorlar ve onunla yaşamak için o kadar isteksizler ki, sürekli düşünerek geleceği daha az belirsiz hale getirebileceklerini düşündükleri için kendilerini kandırıyorlar!

  Endişe size kesinlik yanılsaması verir. Ama sonuçta, tek yaptığı seni kandırmak. Dünyanın yarın olmasını istediğiniz şekilde hareket etmesini istemediğinizde, bugün sahip olduğunuz dünyayla çalışmak çok daha kolay hale gelir.

 3. 3 Geçmişe dalıp gitmek

  200.gif?cid=24fca87c796e5af58a7629824018f521119f351762a46d09&rid=200
  via

  Geçmiş hatalar üzerinde düşünmek yanlış yönlendirilmiş bir kontrol girişimidir. Tıpkı insanların düzen ve kesinlik arzusu gibi, biz de kontrolü isteriz. Yeterli çaba ve azim ile her şeyi yapabileceğimiz veya başarabileceğimiz fikrine takıntılıyız. 

  Tabii ki, geçmiş hatalar ve başarısızlıklar hakkında sonsuz bir şekilde takılan çoğu insan aslında geçmişi değiştirebileceklerine inanmaz. Bunun yerine, geçmiş hakkında düşünmek onlara kısa ve geçici olmak üzere kontrol yanılsaması verir.

  Kötü bir şey yaptığınızda ya da geçmişte bir hata yaptığınızda, doğal olarak suçluluk ve pişmanlık hissedersiniz. Kronik geçmişe takılı kalanlar, geçmiş hataları sürekli olarak tekrar etmenin bilinçsiz alışkanlığını geliştirir, çünkü kısaca onlara kontrol hissi verir. Ve kontrolde hissetmek, çaresiz hissetmekten uzaklaşmanıza yardımcı olur. Bu, geçmiş hatalar söz konusu olduğunda gerçekten biziz.

  Geçmişte takılı kalmak yerine hayatınıza devam etmek istiyorsanız, geçmişte olan şey için çaresiz hissetmek de dahil olmak üzere geçmişi kabul etmelisiniz.

  Geçmişi kontrol edebilirmiş gibi davranarak geleceğini kontrol etmekten vazgeçme!

  “Çok fazla düşünmek bir hastalıktır.”    ― Fyodor Dostoyevsky

 4. 4 Gerçekçi olmayan beklentileri sürdürmek

  200.gif?cid=24fca87c4acb943a775de16374fc3f1dcd44be84072c0f3f&rid=200
  via

  Gerçekçi olmayan beklentiler, diğer insanları kontrol etmek için yanlış yönlendirilmiş bir girişimdir. Uzun uzun düşünmek, geçmişi ve onun hakkında nasıl hissettiğimizi kontrol etme girişimi gibi, gerçekçi olmayan beklentileri sürdürmek genellikle diğer insanları kontrol etmek için ince bir girişimdir.

  Tabii gerçekçi olmayan beklentileri olan çoğu insan bunu böyle görmez. Muhtemelen diğer insanlardan beklentilerinizi iyi bir şey olarak görüyorsunuz. İnsanlar için yüksek beklentilere sahip olmak onları büyümeye, olgunlaşmaya ve en iyi kendilikleri olmaya teşvik ediyor!

  Belki, bu hala ince bir kontrol biçimidir. Hayatınızdaki başka bir kişinin ne olması ya da ne yapması ya da ne başarması gerektiği hakkında bir fikriniz var ve beklentiniz bunu gerçekleştirmeye çalışmanın bir yoludur.

  Umutlarınıza tutunun ama beklentilerinizi bırakın. 

  “Başkalarının beklentilerinin denizinde yüzüyordu. İnsanlar böyle denizlerde boğulmuştu. ” ― Robert Jordan

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş o zaman!

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Mizah
Özel mizah yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı