0
hayes potter 9 552VdUNK4 unsplash

Dilimiz sürekli kullandığımız, ancak fazla dikkat etmediğimiz bir organdır. Yemek ve konuşma gibi insan hayatının en temel işlevleri için kullanıyoruz, ancak düşündüğümüzden çok daha fazlası var. Dilinizin aslında manşonunun altında çok fazla marifet var. Örneğin, pek çok insan bunun insan vücudundaki en esnek organlardan biri olduğunu bilmez.

Her gün kullandığımız böyle ortak bir organın ne kadar sürprizleri olduğuna şaşırdık! Bu yüzden dilimiz hakkında bilmediğiniz ve dikkatimizi çeken bazı ilginç gerçekleri sizinle paylaşmak istedik.

 1. 1 Diğer kasların aksine dilin asla yorulmaz.

  dil1
  via

  Dilinizin bir kas olmasına rağmen, asla yorulmaz veya ağrımaz olduğunu fark ettiniz mi? Tabii ki, herhangi bir tıbbi durumdan muzdarip değilseniz. Çok fazla fiziksel aktivite yaptıktan sonra incinecek olan bacak veya kol kaslarınızın aksine, diliniz sürekli hareket edebilir, çünkü diliniz 8 kastan yapılmıştır. Bu yüzden de son derece esnektir. Bazılarımızın yemek yemekten asla bıkmamasının nedeni bu mudur?

 2. 2 Her dil farklıdır.

  dil2
  via

  Her dil farklı ve benzersizdir. Parmaklarınız gibi, dilinizin kendine özgü bir baskısı vardır, bu nedenle bir tanımlama yöntemi olarak kullanılabilir. Yine de bu çok hoş bir durum olmayabilir. Havaalanında başparmağınız  kullanmak yerine dilinizi taramanız gerektiğini hayal edebiliyor musunuz?

 3. 3 Dilini yuvarlayabilir misin?

  dil3
  via

  Bilim adamları hala insanların büyük bir yüzdesinin “u” şekli oluşturmak için dillerini çevirebildikleri halde küçük bir yüzdesinin bunu neden yapamadığına mantıklı bir açıklama bulmaya çalışıyorlar. Bunun arkasındaki ana argüman, her şeyin genetiğe dayandığını, ancak ebeveynlerin yapamadığı ve çocuklarının yapabileceği yerlerde çalışmalar yürütüldüğünü gösteriyor. Diğer çalışmalar, konuştuğunuz dilin de rol oynayabileceğini söylüyor. Bu harika yeteneğe sahip olmanın neye bağlı olduğunu henüz kesin olarak söyleyemeyiz, ancak bunu deneyebilir ve arkadaşlarınızın da yapıp yapamayacağını görebilirsiniz.

  Başka bir şey daha var. İnsanların küçük bir yüzdesi de “yonca yaprağı dilini” yapabilir. Dilinizin yapabileceği en nadir şekil seçeneklerinden biridir!

 4. 4 Diller yorulmaz, ama şişmanlayabilirler.

  dil4
  via

  İlk noktada söylediğimiz gibi, insan vücudu sürekli yorulmaktan muzdariptir ve bu kuralın istisnası dildir. Tabii ki, bu bazı insanları dilin sürekli egzersiz yaptığını ve formda olduğunu düşünmesine neden olabilir, ancak kilo alırsanız tıpkı diğer kaslar gibi, diliniz de şişmanlayabilir. Aslında, horlama ve uyku sorunları şişman bir dile sahip olmakla ilgili olabilir!

 5. 5 Diliniz farklı bölgelerde farklı lezzetler hissetmiyor.

  dil5
  via

  Bir tezin zayıf çevirisi nedeniyle, dilin en popüler “tat haritası” aslında yanlış anlaşılmıştır. Dilin tatları algıladığı alanlar olarak bildiğimiz, uçtaki tatlılık ve arkadaki acı gibi bir şey değildir.

  Alman bilim adamı David Hänig, doktora tezini 1901'de sundu, burada dilin diğerlerinden daha hassas yüzey alanlarına sahip olduğunu önerdi, ancak eseri bu alanları göstermek için kullandığı bir grafik tarafından yanlış yorumlandı.

  1974'te bilim adamı Virginia Collings, zevklerin dilin herhangi bir kısmı tarafından tespit edilebileceğini doğruladı. Bölgeden bölgeye değişen şey, algılandıkları yoğunluktur. Bu arada, tat tomurcukları aslında doğanın hayatlarımızı kurtarmanın yoludur, çünkü yemeden önce kötü veya zehirli yiyecekleri belirlememize izin verirler.

 6. 6 Sadece dilini kullanarak bir şeyin tadını yakalamak imkansız.

  dil6
  via

  Dil, lezzetleri değil tatları tanımlar. Bunlar aynı şey değil mi? Tabii ki değil. Burnunuzu örterek şeker yemeyi deneyin. Diliniz tatlı olduğunu belirleyecektir, ancak çikolata veya çilek gibi tadı olup olmadığını söyleyemezsiniz, çünkü lezzetleri ayırt etmek tat değil koku duyusunun bir parçasıdır. Denemek için yakınlarda bir parça şeker kullanın yoksa, grip aldığınızda ve burnunuz tıkandığında çirkin bir his düşünün. Ayrıca, koku alma duyunuz engellendiğinde, yediğiniz yemeğin tadı yokmuş gibi görünür.

 7. 7 Vücudun en hızlı iyileşen kısmıdır.

  dil7
  via

  Dilinizi kaç kez yaktınız veya ısırdınız? Muhtemelen çok fazla, ama birkaç dakika sonra genellikle bunun olduğunu bile unutursunuz. Çünkü tükürük ve dili oluşturan dokular sayesinde bu, insan vücudunun en hızlı iyileşen kısmıdır. Yine de bu noktayı evde test etmenizi önermiyoruz!

 8. 8 Dilinizin rengi size sağlığınız hakkında bilgi verebilir.

  Diliniz açık pembe bir renkse, tebrikler! Muhtemelen sağlıklı olduğunuz anlamına gelir. Aksi takdirde, kontrol için doktora gitmeniz gerektiği anlamına gelebilir. Renkler farklı tonlar arasında değişebilir ve her biri farklı bir şey gösterir. Çok kırmızıysa, küçük bir enfeksiyondan kalp sorunlarına kadar her şeye sahip olabilirsiniz. Sarı, mide veya karaciğer problemlerini gösterir ve beyaz, dehidrasyonu gösterebilir.

  Makaleyi okurken hangi marifetlerini denediniz? Dilini yuvarlayabilir misiniz? Yonca yaprağı şeklini yapmaya ne dersiniz? Yorum bölümünde bize bildirin!

  via: Brightside

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş o zaman!

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Mizah
Özel mizah yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı