0
injection 5722329 1280
  • Son zamanlarda yapılan iki çalışma, enfeksiyon kaynaklı bağışıklığın aylarca sürebileceğini bulmuştur.
  • Uzmanlar, aşılamanın enfeksiyona bağlı bağışıklığın daha da uzun süre dayanmasını sağlayacağına inanıyor.
  • Araştırmacılar, COVID-19'dan iyileşen ve daha sonra bir mRNA aşısı alan birçok kişinin daha fazla güçlendirici aşıya ihtiyaç duymayabileceğini öngörüyor.

COVID-19'a karşı bağışıklık geliştirip geliştiremeyeceğimiz veya yaparsak bunun ne kadar süreceği, pandeminin ilk aylarından beri bir gizemdi.

Bununla birlikte, iki yeni çalışma, bağışıklık sistemlerimizin enfeksiyona nasıl uyum sağladığını ve bunun aşı için ne anlama gelebileceğini daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor.

Mayıs ayında yayınlanan araştırmalar, enfeksiyon kaynaklı bağışıklığın aylar veya daha uzun sürebileceğini ortaya koyuyor. Ancak uzmanlar aşılamanın bu bağışıklığın süresini uzatabileceğine inanıyor.

Her iki çalışmadan elde edilen bir diğer önemli bulgu da, COVID-19'dan iyileşen ve daha sonra bir mRNA aşısı (Moderna veya Pfizer-BioNTech aşısı gibi) alan birçok kişinin destekleyici aşılara ihtiyaç duymayabileceğidir.

Her iki çalışma da kabaca bir yıl önce koronavirüse maruz kalan insanları inceledi.

Birine göre, kemik iliğimizde bulunan bağışıklık hücreleri, koronavirüsün bir "hafızasını" tutar ve yeniden enfeksiyonu önlemek için koruyucu antikorlar oluşturabilir.

Henüz onaylı olmayan diğer çalışmaya göre, bu bağışıklık hücrelerinin enfeksiyondan sonra yaklaşık bir yıl boyunca olgunlaşabilir ve güçlenebilir.

Çalışma yazarları, "Veriler, nekahat dönemindeki bireylerde bağışıklığın çok uzun süreceğini ve mevcut mRNA aşılarını alan nekahat dönemindeki bireylerin, dolaşımdaki SARS-CoV-2 varyantlarına karşı koruyucu olması gereken antikorlar ve bellek B hücreleri üreteceğini gösteriyor" diye yazdı.

Yakın zamanda yayınlanan iki çalışma, COVID-19'dan iyileşen kişilerin neredeyse bir yıl sürebilen antikorlar geliştirdiğini buldu.

Uzmanlar, nadiren de olsa yeniden enfeksiyonun olabileceğini ve mRNA aşılarından biriyle (Pfizer-BioNTech aşısı Moderna aşısı gibi) aşılanmanın bağışıklığı önemli ölçüde artırabileceğini söylüyor.

Uzmanlar ayrıca, mRNA aşıları bu grupta böylesine güçlü bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkardığından, COVID-19'a yakalanmış kişilerin korumayı sürdürmek için destekleyici aşılara ihtiyaç duymayabileceğini söylüyor.

Ancak uzmanlar, daha önce enfeksiyon geçirmemiş kişilerin muhtemelen destekleyici aşılara ihtiyaç duyacağı konusunda uyarıyorlar.

©healthline

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş o zaman!

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Mizah
Özel mizah yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı